6 yaşındaki çocuğa sistematik tecavüz sonrası araştırma önergesi

Türkiye’yi ayağa kaldıran 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi olayına ait Hiranur Vakfı kurucusu baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve imam nikahlı evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ‘zincirleme halde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ cürümlerinden dava açıldı.

Ülkeyi derinden yaralayan olayla ilgili AKP Küme Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Hasret Varlıklı ile AKP milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan Meclis Araştırma önergesi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

DEVLETİN MÜSPET HUKUKSAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Önergenin münasebetinde, Türkiye’nin çocuklara milletlerarası alanda geniş kapsamlı garantiler getiren Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 14 Eylül 1990’da imzaladığı hatırlatıldı. Bu kapsamda her alanda çocuğun üstün faydasını hedefleyen çok sayıda yasal ve idari önlemin hayata geçirildiği vurgulanan münasebette, bu düzenlemeler sıralandı.

Çocukların üstün faydasının ve her türlü istismara karşı korunmasının 2010’daki Anayasa değişikliğinde de dikkate alındığı, böylelikle şiddete ve istismarın her türlüsüne karşı çocukları muhafazanın açıkça devletin müspet tüzel yükümlülükleri ortasında sayıldığı anımsatıldı.

Yasal ve idari önlemlere, devlet kurumlarının bahis hakkındaki azami hassasiyetine karşın çocukların haklarının ihlal edildiği, ruhsal, bedensel sıhhatlerine, beden bütünlüklerine halel verildiği, çeşitli istikametlerden istismara maruz bırakıldığı kimi olumsuz olaylarla vakit zaman karşılaşılabildiği belirtilen münasebette, şunlar kaydedildi:

– Toplumumuzun çocuklar konusunda taşıdığı büyük hassasiyet, bu çeşit vahim hadiselerin kamuoyunda haklı olarak uyandırdığı infialin büyüklüğünü artırıyor.

EN SAVUNMASIZ, EN GÜÇSÜZ…

– Bu kapsamdaki elim hadiselerden sonuncusu, 6 yaşındaki bir çocuğumuzun kelamda evlilik ismi altında her istikametten istismara açık bir birlikteliğe maruz bırakıldığı ve bunun sonucunda duygusal ve cinsel istikametten istismara uğradığı istikametindeki haberlerle geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı. Çocuklarımız, etraflarından gelebilecek mümkün tehlikelere karşı en savunmasız, en güçsüz ve bu nedenle en hassas formda korunması gereken toplum bölümü.

– Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın başta cinsel istismar olmak üzere fizikî, duygusal yahut öbür bir taraftan istismara uğraması, nedeni ne olursa olsun ve hangi şartlarda gerçekleşirse gerçekleşsin, insanlık ismine utanç verici bir durum. Çocuklarımızın her türlü ihmal ve istismardan korunması en başta devletin, daha sonra toplumun ve ailenin ortak sorumluluğu.

KAMU VİCDANI TATMİN OLMALI

– Bu kapsamda çocuğumuzun, 6 yaşındayken kelamda evlilik ismi altında her istikametten istismara açık bir birlikteliğe maruz bırakıldığı ve bunun sonucunda duygusal ve cinsel taraftan istismara uğradığı tarafındaki haberler kapsamında kelam konusu elim hadisenin sosyolojik, ailevi ve çevresel etkenler de göz önünde bulundurularak tüm taraflarıyla araştırılıp kamu vicdanını tatmin edecek ve kamunun bilgi talebini karşılayacak formda şeffaflığa kavuşturulması; misal hadiselerin ve her türlü çocuk istismarının engellenmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi; ayrıyeten çocukların temel hak ve özgürlüklerinden en üst seviyede yararlanmaları ve her türlü istismardan korunmaları noktasında karşılaşılan problemlerin tespit edilerek bunlarla gayret için yeni tahlil yollarının geliştirilmesi gayesiyle Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir