Altılı masada aday için ‘özel ekip’

MEHTAP GÖKDEMİR- Altılı masa 14 Kasım Pazartesi günü DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın mesken sahipliğinde sekizinci defa toplanacak. Masanın gündeminde, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası” ve “önemli temel siyaset alanları için kurulan ortak çalışma grubunun” yaptıkları çalışmalar yer alacak. Toplantıdan bu alışmaların kamuoyu ile paylaşılmasına dair bir karar çıkması bekleniyor.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Lideri Hüseyin Baş’ın altılı masaya ve Millet İttifakı’na katılma talebinin de masada olacağı 14 Kasım toplantısına ilişkin parti kurmayları, “Ortak aday konusundan evvel geçiş sürecinin yol haritası, temel hususlardaki ortak telaffuzun kararlaştırılması benimsenmişti. Bu iki başlıkta mutabakat sağlandıktan sonra aday konusu gündeme gelecek. Adayın kim olacağına ait çalışma yürütülecek. 14’ünde geçiş sürecinin yol haritasıyla ait somut bir açıklama yapılırsa, ‘şu kurallarda anlaştık’ denilirse bilin ki bir ay sonra adayın kim olduğu da açıklanabilir” tabirlerini kullandılar.

Anketler incelenecek

Kaynaklar, önderlerin sekizinci toplantısında 14 Kasım’daki toplantıda geçiş sürecinin yol haritası ve ortak telaffuz konusunda uzlaşma sağlanması durumunda, ortak aday çıkarma konusunun de ele alınabileceğini belirtiyor.

Ortak aday kararının netleşmesinin ardından de bu hususta özel bir çalışma takımının kurulabileceğine işaret eden kaynaklar, kurulacak takımın gerekirse kamuoyu anketlerinin de içinde yer alacağı bir ön çalışma yürüteceğini, takımda mevcut altı partiden temsilcilerin yer alacağını aktarırken, “Ekip direkt adayın kim olacağı için çalışma yürütecek. Bütün partilerin en güvendiği anket firmaları belirlendikten sonra, bu firmaların yaptıkları anketlerden çıkan isimlerin ortalamasına bakılacak. Lakin yalnızca anket sonuçlarına bakılarak aday belirlenmez. Anketlerin bu mevzudaki tesiri yüzde 20 olur. Anket sonuçlarının yanısıra ismi geçen isimlerin geçmişte ne yaptığı, başka partilerden oy alıp alamayacağına da bakılır” görüşünü lisana getirdiler.

Abdullah Gül iddiası

Ortak aday konusunda son periyotta kulislerde ismi yine gündeme gelen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün durumuna ait ise altılı masa kurmayları, kendisiyle bu manada bir görüşme ve temas yapılmadığını söyleyerek, “Öncelik altılı masadan bir ismin aday olarak çıkması. Çıkmazsa, dışarıdan bir isim konuşulur lakin altılı masada uygun isimler var” değerlendirmesini yaptılar.

Gül’e yakın bir kaynak ise Milliyet’e, kelam konusu argümanlara ait, “Kendisinin bu mevzuda rastgele bir teması, rastgele bir görüşmesi yok. Kendisinin dışında gelişen bir durum kelam konusu. Abdullah Bey’den bağımsız gelişiyor” sözünü kullandı. Gül’ün altılı masanın ortak adayı olma ihtimali için “o biraz zayıf bir ihtimal üzere duruyor” görüşünü lisana getiren birebir kaynak, “Ama 2018’de sağlanamayan mutabakat sağlanabilirse, Abdullah Bey’in de birtakım kuralları olur. Tek aday olmak ister” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir