Brezilya Yüksek Mahkemesi eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun duruşma tarihini belirledi

Brezilya Yüksek Mahkemesi (STF) Yargıcı Alexandre de Moraes, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun iktidardayken gücünü suistimal etmesi ve medyayı berbata kullanması suçlamalarıyla ilgili duruşmanın 22 Haziran’da görüleceğini açıkladı.

De Moraes, Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) ve Demokratik Personel Partisi’nin delilsiz bir biçimde elektronik seçim sisteminin güvenilirliğini eleştirmekle ve gücünü suistimal etmekle suçladığı Bolsonaro’nun duruşma tarihini 22 Haziran olarak duyurdu.

Bolsonaro, hatalı bulunması halinde 8 yıl boyunca seçimlere aday olamayacak.

Eski Devlet Başkanı, Ağustos 2021’de sosyal medya hesabından, TSE sistemine 2018’de yapıldığı tez edilen taarruza ait yürütülen soruşturmanın zımnî dokümanlarını paylaşmıştı.

Jair Bolsonaro, o devir, rastgele bir ispatı olmamasına karşın ülkede 1996’dan bu yana kullanılan elektronik seçim sisteminin kuşkulu olduğunu savunmuş, 2022 seçimlerinin kuşkulu olacağını ileri sürmüş ve baskılı oy pusulasının kullanılması için ısrar etmişti.

Ayrıca Kovid-19’u birçok açıklamasıyla küçümseyen Bolsonaro’nun salgın hakkındaki tavrını araştırmak için Nisan 2021’de oluşturulan Parlamento Araştırma Kurulu, 5 aydan uzun müddet ortalarında bakanların da bulunduğu 59 kişiyi dinleyerek hazırladığı raporunda, eski Devlet Lideri’ni insanlığa karşı işlenen hatalar, salgın ve sıhhat tedbirlerinin ihmali üzere 9 hatayla itham etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir