Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsveç Başbakanına davet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, Türkiye-İsveç ilgileri ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç’in yeni Başbakanı olması hasebiyle Ulf Kristersson’a tebriklerini iletti.

ANKARA’YA DAVET ETTİ

İsveç Başbakanı Kristersson’ın 19 Ekim’de kendisine gönderdiği mektuba değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulf Kristersson’ı Ankara’da konuk etmekten memnuniyet duyacağını söz etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç hükümetiyle ikili bağlantıları her alanda ileriye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

İsveç Başbakanı Kristersson’ın Üçlü Muhtıra’ya bağlı olduklarına dair açıklamalarını takip ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu Muhtıra’nın gelecek süreç bakımından yol gösterici olacağını lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerinin İsveç’in NATO üyeliğini ve Türkiye ile ikili alakalarını rehin almasını engellemenin ortak menfaat olduğunu vurguladı.

ÜÇLÜ MUHTIRA’YI YERİNE GETİRECEĞİNİ AÇIKLADI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyeliği için Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasındaki Üçlü Muhtıra’yı yerine getireceklerini açıkladı.

Kristersson, Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Paylaşımda, “Yakın vakitte Ankara’yı ziyaret etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Hükümetim NATO üyeliği için Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasındaki Üçlü Muhtıra’yı yerine getirecek.” sözleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığından yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç Başbakanı Kristersson’un bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, görüşmede Türkiye-İsveç bağlarının ele alındığı bildirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, görüşmede, İsveç’in yeni Başbakanı olması hasebiyle Kristersson’a tebriklerini ilettiği ve kendisini Ankara’da konuk etmekten memnuniyet duyacağını tabir ettiği belirtilmişti.

Görüşmede İsveç hükümetiyle ikili münasebetleri her alanda ileriye taşımaya hazır olduklarını belirten Erdoğan’ın, Üçlü Muhtıra’nın gelecek süreç bakımından yol gösterici olacağını lisana getirdiği kaydedilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede ayrıyeten terör örgütlerinin İsveç’in NATO üyeliğini ve Türkiye ile ikili ilgilerini rehin almasını engellemenin ortak menfaat olduğunu vurgulamıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir