Prof. Dr. Öztürk’ten mercan avcılığı tepkisi: Akvaryumlara veriliyor

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı çalışmalarının akabinde muhafaza altına alınan mercanlar için tehlike devam ediyor. Ekseriyetle dekorasyon gayesiyle çıkarılarak sergilenen yahut satılan bu tipler 400’ün üzerinde canlıya konut sahipliği yapıyor.

Biyoçeşitlilik için değerli etkene sahip olan bu çeşitler mercan avcıları tarafından avlanıyor. Prof. Dr. Bayram Öztürk, mercanların iklim değişikliği, balıkçılık ve avcılığa karşı tehlikede olduğunu belirterek ikazda bulundu.

“AVCILAR İSTANBUL’DAKİ BÜYÜK AKVARYUMLARA VERİYORLAR” 

Prof. Dr. Bayram Öztürk, biyolojik çeşitlilik için kıymetli olan mercanların avcılar tarafından akvaryumcular için toplandığını belirterek, şunları söyledi:

“Son 35 yıldır Türkiye’de görülen deniz suyundaki sıcaklık artışları var. Sıcaklık artışları, 2 dereceye kadar ulaşabiliyor. Hasebiyle en son sıcaklık artışı bilhassa endemik mercan çeşitlerinin beyazlamasına sebep oluyor. Yasal olarak artık mercan tipleri Türkiye’de bu yıl muhafaza altına alındı lakin tehditler devam ediyor.

Birinci tehdit olağandışı sıcaklık artışıyla birlikte iklim değişikliği, ikinci derece balıkçılık, üçüncü derece ise akvaryumcular. Bu mercan cinslerini alıyorlar akvaryumların içine koyuyorlar. Bu kaçak olarak yapılıyor. Bunun durdurulması için efor gösteriyoruz. Bunun çok yanlış olduğunu biliyoruz. Birçok akvaryuma bu mevzuda ikazda bulunduk.

İstanbul’daki kimi akvaryumcuların taş mercanları aldığını, akvaryumun içine koyduğunu ve kaçak olarak yaptığını biliyoruz. Bunların yapılmaması için uğraş gösteriyoruz. Ağustos’tan itibaren yasal olarak muhafaza altında olan bu çeşitler için elimizde daha büyük bir koz var. Bu avcılık tekil olarak yapılıyor. Bir yahut iki kişi gidip, bunları çıkartıp, otomobilin gerisine koyarak İstanbul’daki büyük akvaryumlara veriliyor.”

“400’ÜN ÜZERİNDE CANLI ÇEŞİDİNE MESKEN SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Prof. Dr. Bayram Öztürk, “mercanlarla ilgili yapılan son araştırmayı da açıklayarak, bilhassa sert mercan 400’ün üzerinde canlı cinsine mesken sahipliği yapıyor. En son yaptığımız çalışmalar bunu gösteriyor. Balıkçılıkta ise ağlar mercanların üzerine atıldığı vakit yerlerinden oynatılıyor, çıkarılıyor ve mercanlar ölüyor. Balıkçılarımızın da bu bahse dikkat göstermelerini bekliyoruz. Taş mercanların beyazlaşması halinde, içerisinde yaşayan 400’ün üzerindeki cins ölecektir. Bu biyolojik çeşitlilik için büyük bir kayıp” diye konuştu.

“DENİZ ÇAYIRLARININ KORUNMASI LAZIM”

Öztürk, iklim değişikliğine karşı maliyetsiz alınması gereken kıymetleri açıklayarak, şunları  “İklim değişikliğine karşı ne yapabiliriz? Bu global bir sorun. Akdeniz’de 2 derecenin üzerindeki sıcaklık artışı daha şimdiden var. Bunun için global boyutta işbirliği gerekiyor. İklim değişikliğine karşı sıfır maliyet ile denizde ne yapılması gerektiğinin yanıtını bulmalıyız. Bunun için ekolojik dengeyi koruyan deniz çayırlarının korunması lazım. Aslında muhafaza altındalar fakat birçok nedenle kıyıya ve kıyıya vuruyorlar. Bilhassa gemilerin çapa atmaları sonucunda kıyılara vuruyorlar. Düzenek sistemlerinin uygun geliştirilmesi lazım. Deniz çayırlarının öldürülmemesi için deniz çayırlarının olduğu alana yatların, gemilerin, balıkçıların çayırların üzerine değil belirlenmiş yerlere demir atmaları gerek” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir