Yeni Şafak yazarı: Bu bizim tanıdığımız enflasyona benzemiyor

Yeni Şafak müellifi Yaşar Süngü, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından 84.39 olarak açıklanan enflasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Bu bizim tanıdığımız enflasyona benzemiyor” diyen Süngü, 1970’ler ile bugün yaşanan enflasyonu kıyasladı; “1970’lerde para vardı yağ yoktu, bugün yağ var fakat para yok” dedi. 

Süngü’nün “Bu bizim tanıdığımız enflasyona benzemiyor” başlıklı yazısın bir kısmı şöyle:

Türkiye 1900’lü yılların tamamını yüksek enflasyonla yaşadı. Yağ kuyrukları 1970’li yılların enflasyon fotoğrafıdır. O periyotla bugünkü yüksek enflasyon devri ortasında fark var mı? Var tabi ki.1970’lerde para vardı yağ yoktu, bugün yağ var ancak para yok.

1970’lerde sıkıştığında komşunun bilezikleri, akrabanın, eş dostun yastık altındaki biriktirdikleri vardı, bugün o denli dayanak verecek komşular ve akrabalar yok, bankalar var.

1970’lerde köyden kente göç edenlere un, zerzevat, meyve takviyesi vardı, bugün köy yok.

1970’lerde enflasyon canavarına karşı ailelerde kanaat ve iktisat silahı vardı, bugün kanaat ve iktisat silahı yok ama israf ve lüks hayat arzusu çok.

1970’lerde temel ihtiyaç olarak görülen şeylerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi, bugün her şey temel gereksinim.

Bugünkü enflasyon 1970’lerdeki enflasyona benzemiyor lakin yeniden de bizim nesil (yarım yüzyılı devirenler) enflasyon canavarı ile nasıl gayret edileceğini biliyor. 1970 ve 1980 kuşağı yüksek enflasyonun ve temel gereksinim unsurlarındaki yoklukların yaşandığı periyotlardır.

Ama 1900’lü yılların son on yılı ve 2 bin doğumlu genç kuşak enflasyonla yeni tanıştığı için şimdi tehlikenin büyüklüğünün farkında değil. Onlar, kredi kartlarının uyuşturucu tesiriyle geçen yılki hayat standartlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Yapacak bir şey yok. Duvara tosladıklarında öğrenecekler.”

Yazının tamamının okumak için

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir